42 éves vagyok, Krisztinának hívnak. Még csak egy hónapja, hogy hátat fordítottam a bukaresti életemnek: pszichológusként dolgoztam, volt egy lakásom a belvárosban, és egy férjem, akivel tizenöt éve voltunk házasok. Most a szülőfalumban, Vargán élek, és minden reggel teát viszek az édesanyámnak.
A konyha ablakából nézem, ahogy az áprilisi reggel napsugarai megsimogatják az orgonabokrot a kertben. Soha nem gondoltam volna, hogy valaha is visszatérek ide véglegesen – innen költöztem el tizennyolc évesen, határozott léptekkel, tele álmokkal. De az életnek más tervei vannak.
– Meghoztam a teát, anyu – mondom, miközben kilépek a tornácra. Anyu a hetvenedik évét tapossa, kedvenc székében ül, egy vékony plédet húzva magára, bár a nap már melegen süt.
– Nem kellett volna jönnöd, drága lányom – feleli, remegő kézzel veszi át a csészét. – Ott volt a te életed, a városban.
Mosolygok, és eligazítom a plédet a térdén. Úgy tűnik, az utóbbi héten még jobban lefogyott. A Parkinson-kór kegyetlen betegség – lassan lopja el az embert, darabonként, míg csak egy test marad, ami már nem engedelmeskedik.
Az orvosok egy évet, maximum kettőt adtak anyunak. Egy életnyi munka után – előbb a TSZ-ben, majd az iskolában, ahol takarítónőként dolgozott – többet érdemel annál, mint hogy idegenek között, egy otthonban fejezze be az életét.
– Ez az otthonom is – válaszolom, bár tudom, hogy nem teljesen igaz. Az otthonom volt az a bukaresti lakás is, ahol Dani, a férjem várt rám. Legalábbis eddig így hittem.
Még mindig élénken emlékszem a vitákra, amik az anyu diagnózisa után kezdődtek.
– Kerítünk valakit, aki ott marad vele – mondta Dani. – Vagy fizetünk egy rendes otthont. Nem hagyhatod itt a karriered, és költözhetsz el vidékre!
De tudtam, hogy anyu nem bírná ki, ha kiszakítanák abból a világból, amit ismer. A kertje, a tyúkjai, a szomszédok, akik néha benéznek – ezek tartják életben.
Amikor közöltem Danival, hogy fél év szünetet veszek ki a rendelőből – sürgős esetekre marad az online terápia –, csak nevetett.
– Ezt nem gondolod komolyan – mondta. – El fogod pusztítani, amit felépítettél!
Aztán, amikor elkezdtem csomagolni, a nevetés átfordult fenyegetéssé.
– Ha elmész, vége – jelentette ki egy este. – Nem fogok ingázni egy eldugott falu és a főváros között.
Talán lett volna kompromisszum, ha Dani legalább egyszer eljött volna megnézni, hol él anyu. Ha megértette volna, hogy itt nem csak betegségről van szó, hanem méltóságról, szeretetről. De mindig talált kifogást – túl sok a munka, fontos találkozó, tavaszi allergia.
Az indulás reggelén Dani már elment dolgozni. A bőröndjeimet és néhány dobozt betettem a kocsiba, készen egy hosszabb tartózkodásra. De amikor leértem a mélygarázsba, a Loganom eltűnt.
A hívása akkor jött, amikor a taxira vártam.
– Eladtam – mondta olyan hangon, amit nem ismertem fel. – Hogy ne tudj csak úgy elszökni vidékre, amikor kedved tartja.
Az a pillanat mindent megvilágított. Nem anyuról szólt a dolog, nem az időről, amit távol töltöttem. Hanem a kontrollról. Arról, hogy Dani képtelen elfogadni egy döntést, ami nem az ő akarata szerint született. Abban a másodpercben tizenöt év házasság omlott össze, mint egy kártyavár.
A vidéki élet nyugalma olyan, mint egy meleg takaró, amit magadra húzol egy vihar után. A reggelek csendje, amikor csak a madarak éneke és a szél susogása kísér, gyógyító erejű – olyasmi, amit semmilyen terápiás módszer nem tud visszaadni.
– Megint csak merengsz, kislányom? – kérdezte anyu, amikor észrevette, hogy a gondolataim elkalandoztak.
– Csak azon tűnődöm, milyen csöndes itt minden – feleltem, miközben a távoli dombokat néztem. – Bukarestben mindig zaj volt, szirénák, autók, emberek…
– Dani nem hívott azóta?
Megráztam a fejem. Mióta megérkeztem Vargára, csak egyetlen üzenetet kaptam tőle:„Beadtam a válókeresetet. A megmaradt holmidat elküldöm a szüleid címére.”
Nem válaszoltam. Ehelyett írtam a klienseimnek, hogy bizonytalan ideig szünetel a rendelés, de sürgős esetben vállalok online konzultációkat. Beköttettem egy gyorsabb internetet a házba, és elindítottam heti néhány ülést – éppen elég, hogy ne essek ki a gyakorlatból, és közben mégis maradjon időm anyura.
– Tudod – szólalt meg hirtelen, miközben belekortyolt a teájába –, az én időmben ilyen nem létezett. Egy asszony nem vált el, akármi történt.
Leültem mellé a padra, és mosolyogva néztem rá.
– És jobb volt úgy?
Anyu elnézett a kert végébe, ahol néhány tulipán bontogatta a szirmait. Apa ültette őket, évekkel ezelőtt, mielőtt meghalt.
– Nem, nem volt jobb. De akkor azt hittük, az a rend.
Mostanra kialakult a saját kis rutinunk. Segítek neki felöltözni, együtt reggelizünk, ha jó idő van, kiülünk a kertbe. A gyógyszerek drágák, de szerencsére néhány állandó kliensem megmaradt, ők szívesen vállalják az online terápiát. Ez is sokat segít.
A falubeliek eleinte meglepődtek. Nem hittek a szemüknek, amikor megláttak.
– Te tényleg hazajöttél, Kriszta? – kérdezte tátott szájjal a szomszéd, Rózsa néni. – De hát neked mindened megvolt Bukarestben!
Hogyan is magyarázhattam volna el, hogy a „minden” nem jelent ugyanazt mindenkinek? Hogy néha az igazi gazdagság nem a tárgyakban van, hanem a pillanatokban – amikor az anyád rád mosolyog, és megismer, még ha pár perc múlva el is felejti ki vagy… Amikor sikerül rávenni, hogy egyen egy keveset, napokig tartó étvágytalanság után… Amikor este lefekszel, és tudod, hogy aznap is megtettél mindent, amit tudtál.
Egy délután, miközben anyu szunyókált a teraszon, hívásom jött. Dani ügyvédje volt az.
– Az ügyfelem szeretné felgyorsítani a válópert – közölte. – Sőt, az ingatlan eladását is megkezdené. Úgy véli, ez a legjobb mindkettőjüknek.
Aznap este anyu éppen egy régi díszpárnát próbált megvarrni. Az ujjai remegtek, de nem hagyta, hogy segítsek neki. Az a makacsság... mindig is ilyen volt. És akkor megszólalt a telefonom – ezúttal maga Dani hívott.
– Hiányzol – mondta, a hangja lassú volt, mintha ivott volna. – Miért kellett ennek így lennie?
Ránéztem anyura. Hatalmas koncentrációval próbálta beleszúrni a tűt a kelmébe, az arcán egyfajta hősies elszántság.– Mert ott vagyok, ahol lennem kell – válaszoltam halkan, majd bontottam a vonalat.
Vannak döntések, amik fájnak – de ettől még világosak. Itt, ebben a kis faluban, ahol az emberek ritkán szólnak, de ha igen, akkor az igazat mondják, megtaláltam valamit, amit elveszítettem a városban: az igazi, nyers őszinteséget. Dani szeretett – de csak azt a verziómat, aki illeszkedett az ő életébe. Nem volt hajlandó elfogadni a változást, az áldozatot, a rugalmasságot.
Egy vasárnap elvittem anyut a templomba. Lassan haladtunk, ő a botjára támaszkodott, és mindenki, aki elhaladt mellettünk, tisztelettel köszöntötte.
A mise végén a pap odajött hozzánk, és megszólította anyut:
– Isten valóban megáldott téged egy jó leánnyal, Eléna néni – mondta, majd rám nézett. – Nem sokan adnák fel a városi életet, hogy a szüleiket ápolják.
– Nem adtam fel az életem, atyám – feleltem. – Egy másik életet választottam.
És talán ez a kulcsa mindennek – nem lemondás volt ez, hanem választás. Nem a férjem és az anyám között kellett döntenem, hanem két különböző életmód és szeretetforma között.
A kertben, az orgonabokor alatt, betettem még egy párnát anyu széke alá. Vidéken tavasszal még hűvösek a reggelek, de most már van időm figyelni az ilyen apróságokra. Régen minden rohanás volt. Most minden pillanat számít.
Megszólalt a telefonom – egy régi kliens hívott, aki újra online ülést kért. Feljegyeztem az időpontot a füzetembe, aztán bementem, hogy friss teát készítsek anyunak. Kint a madarak csipogtak, a fák lombjai között pedig pillangók táncoltak.
– Szerinted hibáztam, anyu? – kérdeztem tőle egy reggelen, miközben az egyik pillangó a pohara szélére szállt.
– Miben, kislányom?
– Danival. Hogy nem kerestem valami köztes megoldást.
Anyu rám nézett, és a szemében olyan tisztaság volt, amit ritkán látok mostanában. Mintha egy pillanatra visszatért volna a régi önmaga.
– Az igazi szeretet nem kényszerít választásra – mondta egyszerűen. – Hanem támogat a döntéseidben.
Nem szóltam semmit. Csak bólintottam, és hagytam, hogy a könnyeim csendesen lecsorogjanak az arcomon. Olyan igazat mondott. Egyetlen mondatban összefoglalta azt, amit hónapok óta próbáltam megérteni.
Talán sosem tanultam volna meg ezt a leckét, ha nem jövök vissza ide, Vargára. Talán sosem értettem volna meg a szeretet másik arcát – azt, ami nem mindig hangos, nem mindig romantikus, de mindig jelen van: a gondoskodás, a figyelem, az odaadás.
Egyik délután, amikor épp az orgonát metszettem, a szomszéd, Tibi bácsi átkiáltott a kerítésen:
– Krisztikém, te tényleg itt maradsz végleg?
– Úgy tűnik – feleltem mosolyogva.
– Hát… nem semmi. A városi lány hazajött. És nem is bánod?
Egy pillanatig elgondolkodtam.
– Tudja, Tibi bácsi… én azt hittem, mindent tudok az életről. Tanultam, dolgoztam, tanácsokat adtam másoknak. De most, hogy itt vagyok, anyu mellett… azt hiszem, most tanulom igazán, mi az élet.
Elmosolyodott, megemelte a kalapját, és csak annyit mondott:
– Akkor jó helyen vagy, kislányom.
A napok telnek. Anyu állapota hol jobb, hol rosszabb. Vannak napok, amikor felismer, máskor eltéveszti a nevemet. Van, hogy azt hiszi, még gyerek vagyok, és megkérdezi, bepakoltam-e a tízórait az iskolatáskába. Ilyenkor csak mosolygok, és azt válaszolom:
– Igen, anyu. Minden rendben van.
A szívem pedig összeszorul, de nem mutatom.
Még mindig kapok hívásokat Bukarestből. Egy régi barátnőm, Réka, egyszer felhívott:
– Kriszta, te normális vagy? Komolyan visszamentél a szülőfaludba, és… ott maradsz? Tudod, mit adnának mások a te praxisodért, a kapcsolataidért?
– Réka, én is sokáig ezt hittem. Hogy a siker az, ha pörög az életed, ha sokat keresel, ha elismernek. De most már másképp látom. Most az a siker, ha anyu rám néz, és azt mondja: „Jól vagyok, mert itt vagy.”
Hosszú csend lett a vonalban. Aztán csak annyit mondott:
– Irigyellek. De még mindig bolondnak tartalak.
Nevettem.
– A legjobb bolondság, amit valaha elkövettem.
Egyik este, ahogy ültem az ágyam szélén, a telefon kijelzőjén megjelent Dani neve. Nem vettem fel. Már nem akartam újabb köröket futni. Ő más életet választott. Én is. És ez így van jól.
Anyu hangját hallottam a szobájából.
– Kriszta… gyere ide… csak egy percre.
Bementem. Az ágyon feküdt, a kezében egy régi fotóalbum. Megsimogatta a borítót.
– Emlékszel, mikor apád ezt vette nekem a harmincadik évfordulónkra?
Bólintottam.
– Emlékszem. Azt mondta, „Az emlékek addig élnek, amíg van, aki őrzi őket.”
Anyu elmosolyodott.
– Most te vagy az én őrzőm, kislányom.
Megfogtam a kezét, és éreztem, ahogy egy kicsit erősebben szorítja meg.
– Mindig itt leszek – mondtam halkan. – Mindig.
A tavasz lassan nyárba fordul. A tulipánok helyét átveszik a margaréták, a kert új színekbe öltözik. Minden reggel friss teát főzök, leülünk a kertben, és nézzük, ahogy a világ tovább forog – lassabban, de valahogy igazibban.
Már nem bánom, hogy eljöttem. Mert tudom, hogy nem elveszítettem valamit, hanem megnyertem valami mást. Egy újfajta életet. Egy mélyebb szeretetet. Egy tisztább kapcsolatot – önmagammal, az anyámmal, és a világgal.
És amikor eljön majd a nap, amikor anyu már nem fog rám mosolyogni, amikor már nem kérdezi meg, itt vagyok-e még – akkor is tudni fogom, hogy jól döntöttem.
Mert az igazi szeretet nem hangos. Nem harsány. Nem feltétlenül romantikus.De ott van.Csendesen, rendületlenül.
Ahogy egy orgonabokor a kert sarkában.