Azonnal menj a tűzhelyhez, nem érdekel, hogy beteg vagy! – kiabálta az anyósom, majd egy tányérral fejbe vágott.

A harmincadik születésnapomat fejfájással és hívatlan vendégekkel ünnepeltem. Amikor az óra delet ütött, a hálószobám ajtaja hatalmas csattanással kivágódott. – Kelj fel, te lustaság! Nézd meg magad! Minden félelmet elveszített! – harsogta anyósom, Irénke néni rikácsoló hangja.

– Úgy fekszik az ágyban, mint valami királynő, miközben a lakás úszik a rendetlenségben, a vacsora meg sehol! – folytatta, miközben energikusan az ablakhoz rohant, és határozott mozdulattal félrerántotta a sötétítőket. A szobába beáramló napsütés szinte megvakított, és a fájdalom azonnal felerősödött a halántékomnál.

– Azonnal kelj fel! – parancsolta, figyelmen kívül hagyva az állapotomat.

– Ott van például a Marika, ő sosem beteg, csodásan főz, és ragyog a háza. Ó, ha Andriska csak soha nem vette volna el ezt a nőt! – dünnyögte.

– Boldog születésnapot, drága! – köszöntöttem gondolatban magam, próbálva túlélni a lüktető fejfájást. – Hiszen Andris maga választott engem, nem Marikát.

– És te pontosan tudod, miért vagyok beteg, vagy talán már elfelejtetted a balesetet? – suttogtam halkan magamban.

Hat hónappal ezelőtt történt. A férjem, András, úgy gondolta, jó ötlet télen, jeges úton nagy sebességgel hajtani az autópályán. Az eredmény? Az autó kisodródott, és egy árokban kötöttünk ki.

Ő megúszta pár karcolással, de én agyrázkódást kaptam, és azóta rendszeresek a fejfájásaim. Irénke néni pontosan tudta, mi történt, de valami különös perverzióval élvezte, hogy újra és újra emlékeztet rá, mennyire „haszontalan” vagyok.

Nem értettem, miért. A férje anyjával is hasonlóan bánt, mintha ebben lelné örömét. Valószínűleg nosztalgiát ébresztett benne az a fajta házastársi szenvedés.

Ezért úgy döntött, velem is így bánik, hogy nekem se legyen könnyű dolgom. Próbáltam a lehető legkevesebbet érintkezni vele, de nem sokra mentem.

Közvetlenül az esküvő után András kulcsot adott neki a lakásunkhoz – az én beleegyezésem nélkül. Azóta Irénke néni akkor jön, amikor csak kedve tartja, és úgy viselkedik, mintha ő lenne a főnök.

Szemrebbenés nélkül átnézte a szekrényemet, átrendezte a dolgainkat, vagy épp minden függönyt leszedett, mert „ideje már kimosni vagy kidobni őket”. Egyszer még kenyérmorzsát is szórt az akváriumba.

Hiába mondtam neki többször is, hogy van külön táplálék a halaknak, ő csak legyintett. Már hat halat vesztettünk miatta.

És még csak most jön a java: a tiszta edényeket is képes volt újra elém rakni a konyhaasztalra, és rám parancsolni:

– Mosd el újra, ezek nem elég fényesek!

Szerinte rossz háziasszony vagyok. Minden, amit csináltam, az rossz volt – a főzés, a takarítás, a férje (azaz a fiam) körüli teendők. Nem ellenőriztem, van-e zsebkendő a zsebében, nem pucoltam ki a cipőjét, nem választottam ki neki reggelente a megfelelő nyakkendőt.

Egyszer végre összeszedtem magam, és elmondtam Andrásnak:

– A te anyád megaláz minden egyes alkalommal, amikor találkozunk.

Ő pedig csak sóhajtott, és szomorúan válaszolt:

– Ne beszélj így anyámról. Ő ilyeneket nem tesz. Ha hibát lát, azt észreveszi. Ő mindig mindenben igazat mond, fogadd el, és tanulj belőle.

Ez a beszélgetés úgy ért véget, hogy csak elvonultam egy másik szobába. Nem volt értelme vitázni. Irénke néni úgyis mindig „győzött”.

Csak csendben tűrtem, amikor reggel a takarómat lerántotta rólam, és elkezdett cibálni:

– Mozgasd már meg magad! Nem itt fekszel egész nap, ugye?

Felkeltem, és a fürdő felé vettem az irányt.

– Hát ez aztán tényleg szép szülinap – morogtam magamban.

A férjem valahová eltűnt reggel, a telefonja ki volt kapcsolva. Valahol mélyen reménykedtem benne, hogy meglepetést készít – talán virágot hoz, és azt a nyakláncot, amiről már oly sokszor beszéltem neki.

Megmostam az arcom, és álmodozni kezdtem. Ha a férjem szeretne, ma itthon lenne. De mivel nincs itthon, valószínűleg valaki mással van. Egy "kedves" lánnyal, akinek nincs migrénje meg baleseti nyoma.

Irénke néni persze csak elégedetten mormogott a háttérben:

– Aki nem tud férfit megtartani, az nem is nő igazán.

Miközben a fürdőszoba peremén ültem, és egy tablettát vettem be, azon gondolkodtam, hogy vajon miért is mentem hozzá Andráshoz. Az esküvő előtt teljesen más embernek tűnt. Vidáman éltem a szüleivel egy fedél alatt, felújítottuk a lakását, és boldog voltam. Az anyja kedvesnek mutatta magát, aztán…

[ ]

A nászút után Irénke néni olyan lett, mint egy ragadozó.

– Gyere ki onnan! Mit művelsz? Mozgás! – ordította kintről.

Fel kellett állnom. Ez nem az az élet, amit szeretnék élni. És most, ma, ezen a napon… eldöntöttem: vége.

A gyógyszer lassan hatni kezdett, és a fejfájás enyhült egy árnyalatnyit. Eszemben sem volt engedelmeskedni Irénke néni parancsainak, úgy döntöttem, előbb eszem valamit.

Készítettem magamnak egy szendvicset sonkával és sajttal, töltöttem egy pohár vizet a forralóból, és leültem enni.

Ekkor Irénke néni szinte berobbant a konyhába, és dühösen az asztalra csapta a tányéromat.

– Még mindig itt ülsz? Mi ez a lazaság? A férjed bármelyik percben hazaérhet, te meg csak eszel? – visította.

Majdnem hozzávágtam a tányért – nagyon közel álltam hozzá, hogy meg is tegyem –, de csak felnéztem rá, és halkan, de határozottan kérdeztem:

– Megőrültél? Ez nem a te házad. Miért viselkedsz úgy, mintha itt te lennél az úrnő?

Erre drámai sóhajjal a mellkasához kapott.

– Hogy mersz így beszélni velem? Én vagyok az anyósod! Elmondom Andrásnak!

Ebben a pillanatban kulcs fordult a zárban. Irénke néni úgy pattant ki a konyhából, mintha egy díjátadón lenne. Egyből a folyosóra rohant, szinte színpadiasan panaszkodva:

– Ez a nő tiszteletlen, lusta, és még csak meg sem próbál normálisan viselkedni! Ilyet nem lehet elviselni, Andriskám!

Felsóhajtottam. A telefonom halkan pittyentett – egy új üzenet.

Egy ismeretlen számról érkezett kép. Először azt hittem, tévedés. De nem. A képen egy kellemes külsejű, mosolygó nő volt.

Rögtön felismertem: Olga, András titkárnője. És a kép nem egy hivatalos eseményen készült – András épp Olga nyakát csókolta. A nyakán ott volt az a medál, amiről én beszéltem neki hónapokkal ezelőtt.

– Hát ezért volt kikapcsolva a telefonod, András – suttogtam magamban.

Irénke néni eközben tovább siránkozott:

– Nem főz, nem takarít, egész nap csak magát sajnáltatja. Szörnyű nőszemély!

András belépett a konyhába. Nem mondott semmit, nem kívánt boldog születésnapot. Csak rám nézett és fáradtan közölte:

– Elegem van belőled. Már nem bírlak tovább.

Felálltam, ellöktem magam elől a tányért, és szinte nyugodtan válaszoltam:

– Én is pontosan így érzek. És ideje, hogy ezt rendbe tegyük.

Elhaladtam mellette, be a hálószobába. Három évig tűrtem ezt – őt és az anyját. De miért? Már nem tudtam.

Most viszont eldöntöttem: elég volt.

A cikknek még nincs vége, lapozz!